Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Oddíly
Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod Otázky a odpovědi
Advertisment
 

Otázky a odpovědi

Optejte se na to co Vás zajímá o ochraně před bleskem. Otázku stačí zaslat na kniska@elektrika.cz.

Zvyšuje topení za bouřky riziko zásahu bleskem?

 

Ano. Zatím nám není známý případ, kdy by byl zdokumentován zásah bleskem do komína, ze kterého se kouří, ale vzhledem k tomu, že kouř je teplý a  kromě uhlíkových nečistot obsahuje i páru, je rozhodně lepším vodičem, než okolní vzduch. Je zajímavé, že ještě před sto lety bylo toto zvyšování nebezpečí vydáváno naopak za ochranné opatření.

Česká ročenka z roku 1928 obsahuje několik zajímavostí z našeho oboru. Při jejich čtení si uvědomíte, jak ten čas letí.Návod na zvýšení rizika zásahu bleskem

 

 

 

Zvyšuje telefonování mobilem za bouřky riziko zásahu bleskem?

Ne. Vzhledem k tomu, že výkon telefonu je několik málo Wattů, nedokáže ovlivnit cestu výboje. Daleko větší vliv bude mít teplota lidského těla, která může způsobit odpařování vody z těla a tím vytvoření více vodivého sloupce vzduchu.

Dalibor.jpg

 

 

 

Je vyšší riziko zásahu bleskem, pokud je tmavá střecha?

Ano, mělo by být. Neexistuje pro tento případ v současné době žádný výzkum, ale tmavá střecha by měla být náchylnější k vytváření vodivé cesty pro blesk více, než střecha světlá. Pokud si představíme černou střechu, která vyhřátá sluníčkem bude mít vyšší teplotu než světlá střecha, pak by se na ní z dopadajících dešťových kapek měl vytvořit větší objem páry, než na té světlé. Sloup  páry představuje vodivější cestu pro blesk, než okolní vzduch a tím by riziko mělo být o chlup vyšší.

 

 

 

Je pravda, že hromosvod přitahuje blesky?

Ne, není. Moderní objekt obsahuje tolik vodivých materiálů jako jsou různé trubky, stovky kilogramů armovacích želez, traverzy, vodiče pro data  a elektrické rozvody, že hromosvod tvoří pouze zanedbatelné navýšení. To jestli do objektu udeří nebo ne záisí hlavně na tom, že tam stojí.

 

 

 

Potřebujeme hromosvod, pokud vedle domu stojí vysoký strom?

Ano, vhodné by bylo vybudovat hromosvod nejenom na domě, ale i na stromě, do kterého spíše udeří, než do domu. Vzhledem k tomu, že v domě je více vodivých a lépe uzemněných předmětů než dokáže nabídnout strm, bylo by velmi vhodné z té strany co strom stojí udělat více svodů a důsledně přizemnit vše kovové.

 

 

 

Hromosvod nepotřebujeme, vedle nás je vysokánský objekt?

Ne, není to pravda. Pokud bychom si jako důvod blesku vzali vytvoření obrovského kondenzátoru mezi mrakem a zemí, tak by se po jeho nabití vytvořil přeskok na nejslabším místě. Pokud by mrak připlul k vysokému objektu  ze strany, kde je Váš nízký objekt, tak by tím místem přeskoku byla právě střecha vašeho domu.

 

 

 

Hromosvod stejně neochrání spotřebiče v domě!

Ano, to je pravda. Hromosvod, tedy vnější ochrana před leskem je jen jednou ze součástí, které chrání dům před bleskem. Pokud jsou ostatní kroky vynechané, je to jako používat při seskoku z letadla ochranou přilbu a nemít padák. V ochraně před bleskem platí Hájovo patero

 

Vlastní konstrukce ochrany před bleskem
je obsažena v Hájkově pateru:
1. Vytvoříš co nejkvalitnější uzemnění.
2. Instaluješ co nejvíce jímacích tyčí a svodů.
3. Vše v objektu, co je vodivé, propojíš mezi s sebou a s HOP.
4. Citlivé věci a vnitřní instalaci co nejdokonaleji odstíníš.
5. Nasadíš svodiče bleskových proudů a přepětí.

 

 

 

 

Musí mít hromosvod každý objekt, je hromosvod povinný?

Povinná je ochrana před účinky blesku. Jaká má být minimální technická kvalita objektu, tak aby nebyl pro lidi nebezpečný, je uvedeno ve vyhlášce MMR 268/2009 Sb. Ochrana před bleskem je nařízena všude tam, kde je nebezpečí, že blesk způsobí smrt, zranění nebo hmotné škody. Zda je nebezpečí blesku vysoké a jeho zásah by způsobil škody, musí být posouzeno analýzou tohoto rizika. Opatření, které toto riziko zmenšují jsou kromě hromosvodu, svodiče bleskových proudů, stínění vodičů či celých objektů, ale třeba i automatické hasící zařízení. Může se tedy vyjít, že pokud jsou na objektu instalovány ve větší míře svodiče bleskových proudů a přepětí, může být vnější ochrana před bleskem méně kvalitní, nebo dokonce i žádná. Analýza rizika se správnými daty je tedy tím krokem, podle kterého se dále postupuje.

Více se dozvíte zde:Je povinnost hromosvodu?

 

Potvrdí mi analýza rizika, že můj dům nebude bleskem zasažen?

Ne, pouze vyjádří pravděpodobnost tohoto jevu. V analýze rizika jde i přes její pracnost o jednoduchou úvahu. Jako první se zjistí, kde bude dům postaven a kolik je v dané lokalitě zásahů bleskem za rok v jednom čtverečním kilometru. Podle plochy domu a plochy kterou svou výškou vykryje se spočte, jakou plochu z toho jednoho čtverečního kilometru bude zabírat a tedy kolik blesků s těch na jeden čtvereční kilometr připadne právě na tento objekt. Pak se posoudí možnost zavlečení proudu blesku prostřednictvím elektrických, nebo telefonních rozvodů, které do domu vedou. Pokud je napájení objektu dráty na sloupech, je nebezpečí, že je blesk zasáhne samozřejmě mnohem vyšší, než pokud je dům napojen na podzemí tažený kabel, to samé platí i pro telefon či data. V dalších krocích se odhaduje, co může blesk svým zásahem na objektu způsobit. Je jasné, že ocelový dům bude hořet daleko hůře, než dřevostavba. Také se určuje nebezpečí pro osoby v objektu, pokud bude v domě houf dětí, nebo nemocných lidí, nelze očekávat, že po velké ráně a objevení se kouře, nevypukne panika. Je jasné, že pokud začne hořet dům, je to pro okolí zcela jiné nebezpečí, než když hoří sklad nádob s plynem. Všechna tato nebezpečí pro objekt a lidi lze eliminovat za pomoci technických opatření jako je hromosvod, svodiče přepětí, svodiče bleskových proudů vnitřní pospojování, uzemnění a stínění. Nicméně pokud riziko vyjde jako nízké, nikdy nebude nulové, na zeměkouli neexistuje místo, kde by blesk nemohl udeřit.

 

Mám na střeše fotovoltaickou elektrárnu, firma mi jí připojila k hromosvodu, je to v pořádku?

Ne, není. Pokud je fotovoltaická elektrárna připojená k jímací soustavě, je potřeba počítat s tím, že po zásahu bleskem se bleskový proud rozdělí v tom zcela ideálním případě na všechny cesty k zemi stejně. V případě rodinného domu se dvěma svody hromosvodu v nejnižší hladině ochrany před bleskem LPL IV, by to bylo 25 000 A svod 1,  25 000 A svod 2, 50 000 A po vodičích +/- dovnitř do objektu. více zde: Všechno funguje jak má… zkušenost z letošního veletrhu AMPER

 

Na otázky odpovídá:

Honza Hájek

Advertisment
« říjen 2024 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031