Čas letí
V roce je několik předělů, které nám důrazně připomenou, že čas již pokročil tak, že je opravdu potřeba udělat zpravodaj.
Jak jste již odhadli kromě začátku roku, začátku školního roku, máme tento předěl ještě k datu výstavy Amper.
Amper 2010
Stavte se za námi na veletrhu AMPER a to na stánku
2A3 DEHN + SÖHNE v hale 2 sektor A stánek 3
Milan a
Honza tam budou celou výstavu a
Dalibor od čtvrtka.
Bohužel školení ,,Snídaně na Amperu,, je již delší dobu díky malému sálu zaplněno.
Milanův software R03 pro analýzu rizika
Aktuální verze je 4.15, tak pokud máte nižší a nedostali jste link na stažení napište si o novou verzi na kniska@elektrika.cz
Tipy Triky
Ne každý odebírá časopis Elektro a má k dispozici všechny díly, proto jsme opět udělali v této položce pořádek a na této stránce najdete na stažení všechny vyšlé díly, které nejsou obsaženy v KníŠce 2.0 .
http://www.kniska.eu/kniska/tipy_triky_pdf
Nejbližší školení
Elektrická zařízení v prostředí s nebezpečím výbuchu a jejich bezpečný provoz v roce 2010, 11, 12 ….
Přednášející:
Ing. Jan Pohludka, Fyzikálně technický zkušební ústav, s.p, Ostrava - Radvanice
BARTEC s.r.o.
Jan Hájek, Dehn+Söhne, GmbH + Co, organizační složka Praha
Dalibor Šalanský, Luma plus Chomutov, s. r. o.
Kromě témat souvisejícím s ochranou před bleskem a přepětím v prostředí s nebezpečím výbuchu se dozvíte i další zajímavé informace:
Elektrické instalace v prostorech s nebezpečím výbuchu, výběr různých typů ochrany proti výbuchu pro prostory s výbušnými plyny a hořlavými prachy – ČSN EN 60079-14:2009 – výklad.
Bezpečnostní přístroje, které přispívají k ochraně proti výbuchu (např. proudové ochrany motorů, hlídače zaplavení čerpadla, atd.) – výklad nové EN 50495.
Zkušenosti z provozu při posuzování starých zařízení v prostorech s nebezpečím výbuchu (aplikace NV 406/2004 Sb.)
ČSN EN 60079-17 – Revize a preventivní údržba elektrických zařízení; praktické řešení pro provádění těchto činností pomocí terminálů MC9090Ex.
ČSN EN 62086-1, ČSN EN 62086-2 Elektrická zařízení pro výbušnou plynnou atmosféru – Elektrické odporové doprovodné ohřevy; řešení a praxe.
Výpočet rizika dle ČSN EN 62305-2 vyžadovaný u staveb dle vyhl. 268/2009 Sb.
Termíny a místa konání:
11.5.2010 Praha, zasedací místnost EZÚ, Pod lisem 129
12.5.2010 Brno, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT), učebna E405, Kolejní 4, 612 00 Brno – Královo Pole - pořádáno ve spolupráci s Ústavem teoretické a experimentální elektrotechniky FEKT VUT v Brně.
Anotace:
Vyhl. 268/2009 Sb. o technických požadavcích na stavby v §36 stanovuje povinnost zřizovat ochranu před bleskem u určitých druhů staveb a doložit i výpočtem řízení rizika dle normových hodnot.
Školení je zaměřeno na základní znalosti potřebné pro správný postup při vyhodnocování rizika dle ČSN EN 62305-2. Milan Kaucký je autorem prvního zcela Free software pro řízení rizika dle ČSN EN 62305-2. Díky tomu patří k špičkovým odborníkům v této problematice a podílel se i na TNI 34 1390 tuto problematiku vysvětlující.
Více zde:
http://www.lpelektro.cz/akce/vypocet-rizika-dle-csn-en-62305-2-vyzadovany-u-staveb-dle-vyhl-268-2009-sb
Školící centrum hromosvodářů a elektrotechniků
Školicí centrum vybudovala firma LUMA Plus s.r.o. společně s firmou DEHN + SÖHNE na základě značné poptávky po nových a praktických informacích spojených s normou ČSN EN 62305. Cílem školení není jen teoretická příprava, ale především praktické ukázky a postupy práce jednak s “klasickou” hromosvodařinou a jednak se speciálními hromosvody, jakými jsou například prvky DEHNiso - Combi.
20.4.2010 Univerzální
4.5.2010 Projektanti
18.5.2010 Stupeň 2 – výpočty
UNIVERZÁLNÍ
Toto zaměření školení je zaměřeno plošně na celou problematiku ochrany před bleskem a přepětím a jeho zaměření je určeno dotazy účastníků, které je potřeba předat týden před seminářem. Workshop je zaměřen na praktickou realizaci zadání s praktickou rozvahou možností řešení a jejich ekonomickým a technickým porovnáním.
PROJEKTANTI
Toto školení je zaměřeno zejména na teorii uvedenou v části 1 a 2 normy, ale s poukazem na praktické zkušenosti s výpočtem přípustného rizika a projektování ochrany před bleskem. Druhá část školení seznamuje se správnou realizací na projektovaných hromosvodech za pomoci materiálů DEHN + SÖHNE.
Stupeň 2 - výpočty
Toto školení je zaměřeno na všechny výpočty uvedené v ČSN EN 62305-3:
přehled ČSN EN 62305 část 1-4, druhy výpočtů, dostatečná vzdálenost, ochranný prostor, valivá koule, zemnič a jejich objasnění, výpočet dostatečné vzdálenosti (rodinný dům, mřížové soustavy na halách), konstrukce izolovaných hromosvodů za pomoci HVI, HVI light, DEHNcon H sledování objektu od projektu po revizi, příklad analýzy rizika za pomoci SW pomůcek (Free SW a DEHNsupport).
Více informací zde:
http://www.lpelektro.cz/akce/skolici-centrum-hromosvodaru-a-elektrotechniku-3
Články
Václav Perný popsal svou zkušenost s jednou z tragických událostí způsobených bleskem.
http://www.kniska.eu/x/clanky/hrubaskala
Často se vyskytuje dotaz, od kdy se musí zřizovat ochrana vůči přepětí.
http://www.kniska.eu/kniska/clanky-1/svodice_v_dome
Metoda ochranného úhlu a metoda valivé bleskové koule vymezují trochu odlišný ochranný prostor.
http://www.kniska.eu/kniska/clanky-1/valiva_koule_versus_ochranny_uhel
Předchozí Zpravodaj č.8
http://www.kniska.eu/news-1/news8
Děkujeme za přízeň
Dalibor Šalanský 
Milan Kaucký 
Honza Hájek 
KníŠka Team