Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Oddíly
Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod KniSka Články Aktívní vtip
Advertisment
 

Aktívní vtip

Občas se mi do rukou dostane něco, co je sice nazváno projektovou dokumentací, ale více než o cokoliv jiného se jedná o vtip. Jan Hájek

Dostala se mi do rukou dokumentace, která se týkala jednoho bytového domu, na kterém byl tzv. ,,aktivní hromosvod,, a nestačil jsem se divit. Už jsem si zvykl, že tento typ ochrany vytváří lidé, kteří v tom nejlepším případě, byli na základní škole hodně nemocní a vynechali kompletně hodiny fyziky.

V případě této dokumentace mne zaujalo to, že si nejenomtextová a výkresová část samozřejmě zcela typicky odporovaly, ale rozpory bylo možné najít i mezi jenotlivými větami či odstavci na jedné stránce. Pojďme se tedy společně podívat a pobavit se nad neštěstím jiných.

 

Výpočet dostatečné vzdálenosti

Výpočet dostatečné vzdálenosti se v textech, které doprovází pokusy o dokumentaci k tomto pseudo typu ochrany vyskytují až teprve posledních několik let. Prodělaly určitý vývoj, kdy oproti dobám minulým v současné době už většinou neobsahují chyby v malé násobilce či při součtu až dvouciferných čísel, ale chyb v nich je až až.

Na  následujícím obrázku jsou údaje o výpočtu dostatečné vzdálenosti.

Vypocet_s.JPG

Zajímavé je, že ač se výpočet tváří jako standardní, je ve výpočtu použit koeficient pro tři svody, tedy 0,33, místo koeficientu pro dva svody, které jsou avizované v nadpisu. Stejně tak uvedené délky nesouhlasí s výkresem.

vykres.JPG

Což se dalo velmi jednoduše ověřit prostřednictvím Google.

Google Maps.JPG

Google Street View.JPG

 

Ale to je stejně jedno, protože výsledná i když zcela špatná dostatečná vzdálenost, není v dokumentu už nikdy nijak zohledněna.

Analýza rizik

Stejně veselá je i analýza rizik, kdy pro větší přesvědčivost je v dvojím vyhotovení, ale kupodivu podle úrovně bouřkové činnosti, pokaždé stojí objekt na jiném místě.

 

Analyza rizika.JPG

Textová část dokumentace

V textové části se pak nacházejí další perly typu:

Obrazek1.jpg

Pokud by toto byla pravda, byl by každý v okolí jímače ohrožen na životě, pokud by ho tento výboj mohl zasáhnout.

Navíc, pokud by se opravdu jednalo o zdroj vysokofrekvenčních impulsů, musela by být zařízení poskytnuta vysílací frekvence od ČTÚ a zároveň by muselo být jasně deklarováno, že nebudou rušena ostatní vysílání. Celý odstavec je nesmyslný.

Obrazek2.jpg

Zde je vidět, že autor textu znal společnost Google a to Google Translator a nekriticky akceptuje jeho překlad.

Na jiném místě, v rozporu s tím, co je uvedeno ve výpočtu vzdálenosti požaduje připojení všeho k jímací soustavě:

Obrazek3.jpg

Toto by vedlo k řetězovým krokům, kdy by od těchto hmot musela být opět dodržena dostatečná vzdálenost ve smyslu NFC 17 102:

3.49 distance de séparation
distance entre deux parties conductrices telle qu’aucun arc dangereux ne puisse apparaître

Stran ochrany před přepětím, nemá projektant problém přiznat, že jeho řešení je zcela nekompatibilní s dalšími předpisy a tak by měl být u každého zařízení svodič bleskových proudů.

Obrazek4.jpg

No úplná perlička na závěr, kdy projektant vytváří dokumentaci skutečného provedení, ale neví jak přesně vypadá.

 

Snimek11.JPG

Výše uvedené ukazuje, jak je elektrotechnický obor benevolentní, když umožňuje osobám, které nedokáží v rámci několika řádek udržet pozornost a evidentně nemají o fyzice znalosti ani na úrovni malých dětí, vytvářet a zatím beztrestně prodávat své výtvory.

Výše uvedené citace jsou bez svolení autora, pokud bude trvat na uvedení zdrojů, rád kromě jeho jména uveřejním pro pobavení i kopii kompletní dokumentace.

 

Jan Hájek

Advertisment
« červen 2024 »
červen
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930